نمایش تصاویر شکیبا باشید ...
گزارش کامل برگزاری جشن چهلمین سال تاسیس کنوانسیون تالابها مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط روابط عمومی فرمانداری رامسر   
سه شنبه, 17 اسفند 1389 ساعت 08:27

برگزاری جشن باشکوه چهلمین سال تصویب کنوانسیون بین المللی تالابها ( رامسر)

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان رامسر:

تاریخ دوباره برای رامسر تکرار شد،کنوانسیون تالابها  که به نام جمهوری اسلامی در فوریه 1971میلادی در هتل قدیم رامسر منعقد گردید در واقع معاهده ای بین المللی میان دولتهاست  که چارچوبی را برای فعالیتهای بین المللی در جهت استفاده پایا و خردمندانه از تالابها و منابع آن ها فراهم می آورد.

به تعبیر پروفسور متیواز بانیان کنوانسیون رامسر بعد از گذشت 4 دهه نیاز جهان به چنین معاهده ای روز افزون تر خواهد شد.

 

به گفته دکتر محمد جواد محمدی زاده معاون رییس جمهور و رییس سازمان محیط زیست کشور کنوانسیون رامسر  با 160 کشور عضو قدیمی ترین پیمان زیست محیطی بین المللی دنیاست که موضوع آن بحپ آب و اکوسیستم مربوط می شودو بعد از آنکه در سال 2002 در کشور اسپانیا تصمیم گرفته شده که مرکز منطقه ای کنوانسیون رامسر که در شهر گلاید سوییس مستقر است در ایران شکل بگیرد و توافق دیگری در کره جنوبی شکل گرفت که میزبانی چهلمین سالگرد شکل گیری کنوانسیون رامسر را به ایران داد.

به همین منظور وبه همت سازمان محیط زیست کشور و با حمایتهای اثر بخش مهندس رحیم مشایی رییس دفتر ریاست جمهور و با همکاری صمیمانه استانداری و اداره کل محیط زیست مازندران و فرمانداری و نهادهای ذیربط شهرستان رامسر در روز یکشنبه به یاد ماندنی (15اسفند89) و در زادگاه این کنوانسیون (مجمع جهانی تالابها برای آینده)با حضور مهندس اسفند یار رحیم مشایی رییس دفتر ریاست جمهور،دکتر محمدی زاده معاون رییس جمهور و رییس سازمان محیط زیست کشور،مهندس طاهایی استاندار مازندران،آنادا تیگا رییس دفتر کنوانسیون رامسر در سوییس و مهمانان و اعضا از 45 کشور جهان  برگزار گردید.

مهندس اسفند یار رحیم مشایی رییس دفتر رییس جمهور طی سخنانی در آمفی تئاترهتل رامسر گفت:جمهوری اسلامی ایران سرزمین اندیشه های بلند، نگاههای عمیق الهی و انسانی پرچمدارعلم و ادب و فرهنگ در تاریخ بشریت است.

وی افزود:مهمانان عزیز رامسر با مردمانی با صفا،صمیمی،دوست داشتنی،مومن،متدین،آگاه و بیدار امروز افتخار میزبانی شما رادارد.

وی اظهار داشت:انشا الله بعد از ایام نوروز ما شاهد آغاز عملیات مجموعه سالن اجلاس بین المللی در شهر رامسر خواهیم بود،رامسر به عنوان شهرنمونه گردشگری کشورو شهر گردشگری الکترونیکی باید با امکانات مناسب قدرت پاسخگویی به نیازهای گردشگران ملی و بین المللی را داشته و رامسر با نام و آوازه جهانی می تواند محل برگزاری بسیاری از کنفرانس های بین المللی باشد و به دستور ریاست محترم جمهور ساختمان اجلاس بین المللی در رامسرساخته می شود.

وی گفت:کنوانسیون رامسر فرصتی برای همکاریهای بین المللی و پرداختن به موضوع خطیر محیط زیست است،امروز کشورها نسبت به هم مسول می باشند.

وی بیان داشت:تالابها زمینه توسعه پایدار و بهره وری معقول و بخردانه از آن را فراهم می آورندو 40 سال پیش در رامسر مجموعه حساسیتهای علمی محققان و هشدارهای اندیشمندان به بار نشست و این مایه غرور و افتخار است.

وی افزود:شناخت نعمتهای خدا شکر آن است و پایه شکر نعمت فهم منزلت نعمت است.

وی گفت: 40 سال پیش بررسی مهاجرت پرندگان دانشمندان را به اینجا رساند که کنوانسیون محقق شودموضوع آب منشا حیات بشر است و تالابها علاوه برزیست گاه حیوانی و گیاهی از منابع مهم آبهای شیرین جهان هستندو آب و آب شیرین چالش بزرگ امروز و چالش بزرگتر جامعه جهانی  است.

وی افزود:وجود تالابها در تداوم معادله آبی خلقت مهم است و تالابها به خاطر جذب کربن و کاهش گازهای گل خانه ای در تعادل زیست محیطی اثر تعیین کننده دارندو چالش بزرگ بشریت به خاطر مذیریت ناشایسته که عمدتا از بابت زیاده خواهی های کشورهای توسعه یافته و جهالت های کشورهای توسعه نیافته به جهان تحمیل داردو همه ددولتها و ملتها باید به تعهدات بین المللی پایبند باشندو در حفاظت از تالابهابه عنوان مظاهر ارزشمند بکوشند.

وی افزود: کشور ما به عنوان کشوری چهار فصل است هم اکنون شما در حد فاصل بزرگترین دریاچه جهان که از باب بزرگی دریایش نامیده اند یعنی دریای مازندران که در برخی نقاط عمق آن نزدیک هزار متر است بنابر این یک پدیده منحصر به فرد است و روبروی شما جنگل های مازنران یک پدیده بزرگ جهانی است و این جنگلها یک زیست گاه ذخیره ایی جهان است و ثبت این جنگل در فهرست میراث جهانی مطرح می باشد.

وی گفت:ظرفیتهای ایران بسیار است و ما آماده همکاری های حداکثری هستیم و امروز تنها راه زندگی شایسته و عادلانه امنیت پایدار است.ما امروز به مدیریت سیاسی جهان انتقاد داریم و از این بابت است که قدرتهای مسلط سیاسی راه را برای مدیریت واقعی ملتها می بندندما باید از حفیقت سازمان ملل دفاع نماییم و معتقدیم هنوز سازمان واقعی ملتها تشکیل نشده تا منحل شودما باید از حقوق ملتها دفاع نماییم

معاون رییس جمهور ورییس سازمان محیط زیست کشور نیز گفت:امروز مردم رامسر و دانش آموزان در مسیر شما مهمانان و همچنین نواختن زنگ کنوانسیون رامسر در مدارس این شهرو در چهره های صمیمی  علقه خود را به محیط زیست،صلح و ابادانی و تالابها نشان دادندو صمیمانه از مردم عزیز و متدین رامسرتشکر می نماییم و افتخار می نماییم که پادر متنطقه ایی گذاشتیم که زیباییهای خلقت و دست صنع و هنرمندی خداونددر اینجا در تابلویی به نام رامسر دیده می شود.

دکتر محمد جواد محمدی زاده افزود:از طبیعت زیبا و جنگل های باشکوه و اقلیم و اکوسیستم و از همه مهمتر شعور بالای مردم  آن به عنوان یک ظرفیت کم نظیر باید نام برد.

وی افزود:باید مرکز تالابها و جوشش و برنامه ریزی و نظارت آن همچنان رامسر باشدو با حمایتهای مهندس رحیم مشایی و عنایت دولت اعتبار لازم پیش بینی و ساختمان مرکز منطقه ای رامسر که بیش از 23 کشور را در منطقه پوشش خواهد داد در حال ساخت است و امید واریم تا پایان سالجاری میلادی به بهره برداری برسد با همان آرمانهای بلند 40 سال پیش و پژوهش های کاربردی مورد نیاز و جلب مشارکت ذینفعان آن و امید واریم این مرکز منطقه ایی با دریافت تجربیات و با تجویز بهترین نسخه شفا بخش و حیات آفرین برای تالابها وظیفه ایی که بردوش همه ما سنگینی می نماید را به سر انجام رساند.

استاندار مازندران نیز گفـت:این استان برخوردار از 120 هزار هکتار عرصه های تالابی است که در برگیرنده افزون بر 7 درصد تالابهای ایران است که معروفترین آن تالاب میانکاله می باشد.مهندس سید علی اکبر طاهایی افزود:رامسر از زیباترین مناطق جمهوری اسلامی ایران است و بر مخروط های سبز جنگلی آن در کنار ساحل نیلگون خزر نمی توان قیمتی گذاشت.

آنادا تیگا رییس دفتر کنوانسیون رامسر نیز طی سخنانی کوتاه بیان داشت که رامسر برای سالیان متمادی پیش قراول فعالیتهای بین المللی در سطح جهانی در زمینه حفاظت از تالابهاست.

در پایان این مراسم به آقایان لوک هافمن،دی پریچر و دکتر علی نظری دوست نشان کنوانسیون رامسر به پاس فعالیتهای تحقیقاتی و پژوهشی از سوی مهندس رحیم مشایی اعطا شد.

حاشیه های خواندنی:

-در سالن سفیر هتل آزادی نمایشگاه صنایع دستی دایر شده بود.

--در ورودی سالن نمایی از یک تالاب طراحی شده بود.

-دو بالن از روز فبل مراسم در محل هتل قدیم  به هوا فرستاده شده بود.

-بعداز پایان مراسم مهمانان خارجی در محل انعقاد کنوانسیون حضور یافتند و از نکات جالب توجه حضور بک مهمان خارجی بود که چهل سال پیش نیز در زمان انعقاد این کنوانسیون حضور داشت و با اشتیاق فراوان در سرجای قبلی خود نشست.

-در گوشه ایی از باغ جلوی هتل درخت دوستی به مناسبت روز درختکاری کاشته شد و پرچم کشورهای عضو نیز قرار داده شده بود.

-در پله های هتل قدیم مهمانان عکسی به یادگار گرفتند.

-در مسیر عبور مهمانان از فرودگاه تا هتل حضور بیش از 400 دانش آموز که با اشتیاق تمام پرچم پر افتخار کشور و آرم کنوانسیون در دست داشتند نظر حضار را به خود جلب نمود.

-در یک برنامه ابتکاری زنگ کنوانسیون تالابها در تمام مدارس نواخته شد که مدرسه محور ، مدرسه دخترانه بیهقی بود.

-اقشار مختلف بویژه مدارس با پارچه نوشته های نصب شده از این رویداد جهانی به گرمی استقبال نمودند.

-تلاشهای نیروهای نظامی ، انتظامی و امنیتی و شورای تامین شهرستان رامسر در خور تقدیر بوده است.

-محمد صالح رضاخانی فرماندار شهرستان رامسر،مدیر کل محیط زیست مازندران و رییس محیط زیست شهرستان رامسر تلاشهای شبانه روزی مبذول داشتند.

-شهرداریها و شوراهای شهر و روستا نیز همکاریهای بسیار خوبی داشتند.

-مهمانان خارجی ناهار را در بالای تله کابین رامسر صرف نموده و بسیار ازطبیعت زیبای رامسر خوششان آمده بود.

-5 دانش آموز دختر با هدایت روابط عمومی آموزش و پرورش و با لباس محلی و مسلط به زبان انگلیسیی از دبستان غیر انتفاعی فضیلت رامسربه همراه مدیر خود به مهمانان در بدورود به فرودگاه خوش آمد گفتندو شاخه های گل تقدیم نمودند که بسیار مورد توجه حضار قرار گرفت.

-برگزاری این همایش جهانی بار دیگر ظرفیت استان مازندران و شهرستان رامسر را برای میزبانی های بزرگتر نشان  داد.

-یک روز آفتابی بعد از هفته ها بارش برف و باران نشانه عنایت خدا به مردم رامسر در جهت میزبانی شایسته تر بوده است.

-بازار عکس های یادگاری داغ بود.

-سالن 420 نفره مملو از جمعیت بود.

آخرین بروز رسانی در دوشنبه, 08 فروردین 1390 ساعت 07:10
 

ساعت و تاریخ شمسی

دوشنبه, 28 اسفند 1396

اوقات شرعیسایت های مفید

افراد آنلاین در سایت

ما 183 مهمان آنلاین داریم